Zabawki interaktywne wprowadzają szczególnie dużo radości do życia naszego dziecka. Grają i śpiewają. Zachęcają do odkrywania poprzez naciskanie poszczególnych przecisków. A przede wszystkim reagują na to, co nasza pociecha robi.
Dzięki temu pozwalają mu się rozwijać. Bo za sprawą zabawek interaktywnych nasz synek albo córka będzie otrzymywał zawrotne ilości pozytywnych bodźców. Tego typu produkty jednoznacznie pokazują też dziecku, że ma ono wpływ na otaczający je świat.
Grające zwierzątka i inne zabawki interaktywne
Zabawki w kształcie zwierząt są popularne właściwie od zawsze. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najmłodsi mogli liczyć na to, że pod ich choinką znajdą się pluszowy miś albo prosty piesek z plastiku. Dzisiaj asortyment dostępnych zwierzaków znacząco się powiększył.
Przykłady tego typu zabawek to:
- królik, który posiada funkcję opowiadania bajek i śpiewania piosenek. Po wciśnięciu odpowiednich guzików będzie snuł ciekawe historie albo chwalił swoimi umiejętnościami muzycznymi. Ważnym elementem w tym wypadku są też elementy świecące.
- Lew, który reaguje na światło oraz dźwięk. Część zabawek posiada liczne czujniki. Oczywiście każdy aktywuje inną funkcję. Kiedy Schowamy lwa pod bluzą lub kurtką, wydaje smutny dźwięk. Po ponownym kontakcie ze światłem, okazuje radość. Kiedy natomiast aktywnie poruszamy takim królem dżungli w górę i w dół, usłyszymy znane nam z kreskówek odgłosy skakania.
- Grzechotka z głową lamy oraz funkcją identyfikacji kolorów. Jest to naprawdę niesamowite, jak szybko rozwija się technologia - również ta związana z zabawkami. Część przedmiotów stworzonych dla dzieci posiada między innymi opcję rozpoznawania kolorów. Po przytknięciu do powierzchni czujnik identyfikuje barwę, a następnie grzechotka ją wypowiada powiązane z nią słowo. Niekwestionowana wartość edukacyjna!
Zabawki interaktywne w formie instrumentów
Edukacja muzyczna to niezwykle ważny element naszego rozwoju. Ciężko jednak oczekiwać, że małe dziecko będzie się uczyło grać na gitarze czy fortepianie. Przygodę z układaniem nut pomogą jednak rozpocząć zabawki interaktywne, które są mniejszymi wersjami elektronicznych instrumentów.
Tutaj można wymienić następujące przedmioty:
- wielobarwna gitara. Może funkcjonować w dwóch trybach. W tym pierwszym dziecko aktywuje muzykę i po prostu cieszy się dźwiękami. W drugim może samodzielnie grać na instrumencie.
- interaktywna trąbka. Niektóre tego typu zabawki wykraczają daleko poza edukację muzyczną. Uczą również języków. Po wciśnięciu przycisku o danym kolorze, dziecko usłyszy nie tylko dźwięk, ale też słowo określające daną barwę w języku angielskim i hiszpańskim.
- grzechotka z elementami muzycznymi. Grzechotki to zabawki stare jak świat. Dzisiaj jednak wiele z nich posiada bardzo nowoczesne elementy. Tego typu dziecięce akcesoria mogą między innymi grać szereg różnych melodii - aktywowanych po odpowiednim potrząśnięciu.
- muzyczne zestawy rytmiczne. Wszyscy doskonale wiemy, że w muzyce liczy się nie tylko melodia, ale też wyczucie rytmu. Dzieci mogą je ćwiczyć za pomocą niewielkich zestawów perkusyjnych. Zawierają one nie tylko elektroniczne bębenki ale też również marakasy oraz innego rodzaju przeszkadzajki.
Zabawki interaktywne inspirowane życiem dorosłych
Dzieci uwielbiają bawić się w postacie z fantastycznych światów. Udają elfy, mówiące zwierzęta czy też przybyszów z kosmosu. Równie chętnie jednak naśladują podczas zabawy życie dorosłych. To pewnie dlatego, że rzeczy, którymi zajmują się ich rodzice wydają im się równie fantastyczne co czary i magia.
Osobna kategoria zabawek interaktywnych jest inspirowana właśnie przedmiotami, z których korzystają dorośli:
- zabawkowy telefon. Przypomina wielobarwnego i odrobinę większego smartfona. Za pomocą tej zabawki dziecko będzie mogło ćwiczyć zdolności motoryczne. Przy okazji do dalszych poczynań zachęcą je dźwięki, wybrzmiewające po naciśnięciu konkretnych przycisków.
- interaktywny pilot dla dziecka. Wygląda jak zabawka, ale w rzeczywistości jest to narzędzie. Po części dla dziecka a po części dla rodziców. Pilot autentycznie współpracuje z telewizją. Można na nim zaprogramować określone kanały - oczywiście te dla dzieci. Będą przypisane do przycisków oznaczonych intuicyjnymi logami. Dzięki tej "zabawce" dziecko ogląda to, co aktualnie chce, a rodzice nie muszą się martwić, że ich pociecha znajdzie się w niewłaściwych rejonach telewizyjnego świata.
- interaktywne kluczyki do samochodu. Z niejasnych powodów dzieci najbardziej pociągają te przedmioty, które absolutnie nie powinny. Elektryczne przedłużacze, śrubokręty, kluczyki do samochodu. Z odpowiednią zabawką interaktywną dziecko będzie się czuło, jakby dostało prawdziwe kluczyki. Całkiem przy okazji będą one wydobywać z siebie dźwięki i różnego rodzaju melodie.
Inne rodzaje zabawek interaktywnych
Niektóre zabawki interaktywne są na tyle oryginalne, że ciężko je jednoznacznie przypisać do jakiejś kategorii. Tutaj warto wspomnieć o takich przedmiotach jak:
Interaktywne mapy
Interaktywna mapa to świetna rozrywka, jeśli chcemy wychować małego podróżnika. Po naciśnięciu przycisków na poszczególnych krajach, usłyszymy ich nazwy. Niezwykle istotne jest też to, że mapa posiada także funkcję quizu. Możemy po prostu zgadywać, gdzie leży dane państwo. Możemy również "pojedynkować się" na ciekawostki związane z danymi regionami świata.
Interaktywna kostka muzyczna
Tym razem zabawka dla najmłodszych. Tego typu kostki posiadają trzy tryby. W pierwszym dziecko może po prostu podrzucić kostkę, a następnie słuchać melodii. W drugim sześcian będzie zachęcał je do klaskania. W trzecim do śpiewania.
Interaktywny robot do nauki programowania
Programista to niezwykle dzisiaj intratny zawód. Jest też szansa, że będzie opłacalny również w przyszłości. Dlatego warto zaproponować dziecku zabawę z kodowaniem już wcześniej. Oczywiście ciężko oczekiwać, że maluch siądzie przed komputerem i będzie wpisywał na klawiaturze ścieżki w Pythonie. Na rynku istnieją jednak interaktywne roboty, które uczą najmłodszych, jak myśleć jak informatyk.
Takiemu robotowi można zadawać komendy głosowe, manualne albo blokowe. Możemy z nim wchodzić w interakcję również poprzez układanie puzzli z elementami warunkowania.