wzrost
40-75 cm
61-105 cm
100-150 cm
waga
0-13 kg
0-18 kg
0-25 kg
15-36 kg
mocowanie
ISOFIX
pasy
kierunek jazdy
tyłem
tyłem/przodem
przodem
atesty
Test Plus
ADAC
homologacja
ECER44-04
i-Size
   

Foteliki samochodowe do jazdy tyłem (11x)

Foteliki samochodowe do jazdy tyłem, Foteliki samochodowe - dystrybutor

Wybór fotelika samochodowego to bardzo ważna decyzja, która może zadecydować o życiu i zdrowiu dziecka podczas wypadku. Foteliki przeznaczone do przewozu dzieci tyłem do kierunku jazdy stają się obecnie coraz bardziej popularne. Rozwiązanie to nie jest tylko chwilą modą, ale jak wskazują specjaliści koniecznością. Transport dziecka tyłem do kierunku jazdy jest dla niego bowiem dużo bardziej bezpieczny, szczególnie w początkowym okresie życia.

Czym są foteliki RWF?

Foteliki do jazdy tyłem określane są często również jako foteliki RWF. Skrót ten pochodzi od ich angielskiej nazwy Rear Way Facing, która oznacza dokładnie tyłem do kierunku jazdy i bardzo dokładnie określa ich podstawową cechę związaną ze sposobem montażu w samochodzie.

Każdy rodzic styka się z fotelikiem RWF na początku swojej drogi, ponieważ powszechnie wykorzystywane do transportu noworodków i niemowlaków nosidełka (tzw. łupiny) są niczym innym jak prostymi fotelikami przeznaczonymi właśnie do jazdy tyłem. W związku z tym każde dziecko, do osiągnięcia mniej więcej 15-18 miesiąca życia jest wożone tyłem do kierunku jazdy, co zresztą wymagane jest prawnie.

Mniej popularna grupa fotelików do jazdy tyłem, która jednak w ostatnich latach coraz bardziej przebija się do świadomości konsumentów to foteliki RWF przeznaczone dla dzieci starszych, nawet do 36 kg. Poza tymi dwoma rodzajami fotelików RWF na rynku funkcjonuje również grupa trzecia, tzw. foteliki obrotowe, w których można wozić dziecko zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Przy czy jazda tyłem zazwyczaj nie jest dopuszczona w całym limicie wagowym, jakim dysponuje fotelik.

Czym kierować się przy wyborze fotelika RWF?

Wybierając fotelik samochodowy przeznaczony do jazdy tyłem, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Duże znacznie ma zarówno budowa ciała dziecka jak i kształt kanap samochodowych. Poza tym powinniśmy zwrócić uwagę na sposób montażu fotelika, przedział wagowy, dla jakiego jest dedykowany, sposób montażu oraz materiały, z których jest on wykonany.

Aby fotelik spełniał swoje zadanie, którym jest zagwarantowanie bezpieczeństwa dziecku w czasie podróży, musi być prawidłowo zamontowany. W tym momencie na rynku dostępne są dwa rodzaje fotelików. Pierwszy z nich zapinany jest za pomocą pasów samochodowych. Tego typu foteliki są bardzo uniwersalne i łatwiej dopasować je do różnych modeli samochodu. Drugi typ fotelików to foteliki mocowane za pomocą systemu Isofix. Nie każdy samochód wyposażony jest w tego typu rozwiązanie i nie we wszystkich modelach można je zamontować. W związku z tym znacznie ogranicza to zastosowanie fotelików z systemem Isofix.

Jeśli chodzi o przedział wagowy, to głównym czynnikiem wyboru fotelika będzie szybkość, z jaką rośnie nasze dziecko. Z tego powodu na rynku dostępne są foteliki do jazdy tyłem przeznaczone dla różnych zakresów wagi. Dla dzieci młodszych najlepiej zdecydować się na fotelik 0-18 kg lub 9-18 kg. W przypadku dzieci większych maksymalna waga dziecka może wynosić 23 kg, 25 kg lub 32 kg.

Kupując fotelik przeznaczony do jazdy tyłem, należy upewnić się, że posiada on wszystkie wymagane testy bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że sama homologacja nie jest tutaj wystarczająca. Jest to pewne minimum, które każdy fotelik mus posiadać, ale niewiele mówi ona o jego faktycznej jakości. Najważniejsza z naszego punktu widzenia powinna być ocena z testów ADAC czy Test Plus. Czasem, chociaż rzadko, zdarza się, że dobre foteliki nie posiadają wszystkich wyników testów, ponieważ są nowe na rynku. A cały proces testowania trwa dość długo.

Jakie są zalety przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy?

Specjaliści są zgodni, że przewożenie dziecka tyłem jest dla niego bezpieczniejsze i znacząco zmniejsza ryzyko obrażeń podczas wypadku. Liczby wskazują, że ryzyko poważnych obrażeń u dziecka przewożonego w foteliku do jazdy tyłem jest nawet 5 razy mniejsze niż w klasycznym foteliku do jazdy przodem.

Duże bezpieczeństwo, jakie zapewniają foteliki do jazdy tyłem, wynika z prostych praw fizyki. Jak powszechnie wiadomo, małe dzieci mają dość duże głowy. Dodatkowo ich mięśnie karku i szyi są jeszcze dość słabe. Jeśli dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy to uderzenie, od którego dochodzi na skutek wypadku, powoduje, że jego głowa zostaje bardzo gwałtownie szarpnięta do przodu. Dla dorosłego człowieka tego typu sytuacja może skończyć się naciągnięciem lub naderwaniem mięśni, rzadziej czymś poważniejszym. U dziecka natomiast, z powodów wymienionych wcześniej, taka sytuacja stanowić może śmiertelne zagrożenie.

Jeśli dziecko siedzi tyłem do kierunku jazdy to w momencie zderzenia nie dochodzi do szarpnięcia głową. Wręcz przeciwnie jest ona głębiej wciskana w oparcie fotelika. Powoduje to znaczącą redukcję obciążeń działających na szyję i ramiona dziecka, a w rezultacie znacząco zmniejsza obrażenia, które mogą w takiej sytuacji powstać.

Jakie trudności wiążą się z użytkowaniem fotelika RWF?

Pierwsza podstawowa trudność związana z użytkowaniem fotelika RWF związana jest z jego montażem. Tak się składa, że foteliki do jazdy przodem dość łatwo dopasować jest do większości modeli samochodów, z fotelikami do jazdy tyłem jest większy problem. I nie chodzi tutaj nawet, o wspomniane wcześniej standardy mocowania, ale o sam kształt fotelika.

Bardzo często bowiem okazuje się, że poszczególne modele fotelików RWF po prostu nie pasują do tylnej kanapy. Czasem trzeba złożyć fotel pasażera. Problemów jest więc sporo, a jedynym sposobem na ich rozwiązanie pozostaje wycieczka do salonu i mierzenie fotelików do skutku, aż znajdziemy taki, który będzie pasował do naszego auta.

Drugi problem jest problemem tylko pozornym. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że foteliki RWF są sporo droższe niż foteliki przeznaczone do jazdy przodem. Wiele osób uważa, że taki najzwyklejszy fotelik można kupić już za około 200 złotych, podczas gdy ceny fotelików do jazdy tyłem zaczynają się od 500, albo i więcej złotych.

Takie podejście jest jednak błędne. Owszem, rynek fotelików do jazdy przodem jest szerszy i oferuje większy wybór produktów, w tym bardzo tanich. Ale nie oszukujmy się, super tani fotelik nie będzie fotelikiem wysokiej jakości. Producent w tej sytuacji musi na czymś oszczędzać i tym czymś będzie jakość materiałów i wykonania. Tak naprawdę dobrej jakości foteliki do jazdy przodem i do jazdy tyłem kosztują mniej więcej tyle samo.

Jak długo dziecko powinno jeździć tyłem do kierunku jazdy?

Przewożenie noworodków i niemowląt tyłem do kierunku jazdy jest obowiązkiem. Zazwyczaj dzieci są tak wożone, dopóki mieszczą się w nosidełku, czyli do wagi około 10-13 kg. Potem część rodziców decyduje się na fotelik do jazdy przodem. Prawda jest jednak taka, że jeśli nie ma istotnych przeciwwskazań, np. w postaci choroby lokomocyjnej, to powinniśmy przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy tak długo jak to możliwe.

Obecnie, dostępne na rynku foteliki RWF, umożliwiają przewóz dzieci do około 25 kg, co odpowiada rocznikowo dziecku w wieku mniej więcej 5-7 lat. Naszemu maluchowi może się to do końca nie podobać, dziecko w takim wieku jednak całkiem sporo rozumie, warto więc próbować je przekonać do takiego rozwiązania. Wbrew pozorom maluch przewożony tyłem widzi całkiem sporo w trasie i ma odpowiednio dużo miejsca, aby wygodnie usiąść.

W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo szeroki wybór fotelików przeznaczonych do przewozu dzieci tyłem do kierunku jazdy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą fotelików samochodowych. Postaw na markę, która jest znana i popularna na całym świecie. Na producenta, który na pierwszym miejscu stawia rodziny i ich bezpieczeństwo. Znajdź fotelik samochodowy, który spełni Twoje potrzeby. Dokładamy wszelkich starań, aby było to możliwe. Sprawdź jakie oferuje foteliki samochodowe dystrybutor.