Wózek spacerówka

Wózki spacerowe – zalety, na co zwracać uwagę

Jak wybrać dobry wózek spacerowy?

Wybranie odpowiedniego wózka spacerowego dla Twojego dziecka to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja. To od niej zależy czy maluch będzie czuł się w nim komfortowo i bezpiecznie podczas spaceru. Będzie ona miała również wpływ na Ciebie. Każdy rodzic chciałby, żeby jego spacerówka była lekka, poręczna i zwinna. Producenci prześcigają się w tworzeniu kolejnych modeli.

Na rynku znajdziemy więc spacerówki miejskie, sportowe, do jazdy po nierównej powierzchni, ale również klasyczne. Jak zatem wybrać najlepiej? Który wózek spacerowy będzie dla Ciebie idealny? Dziś postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania i poradzimy na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Kiedy dziecko jest gotowe na wózek spacerowy?

Eksperci twierdzą, że już od piątego miesiąca życia dzieci mogą podróżować w wózkach spacerowych. Nie warto się jednak spieszyć z taką decyzją, ponieważ zawsze powinna być ona podyktowana kwestiami indywidualnymi. To Ty znasz najlepiej swoje dziecko i wiesz co jest dla niego najbardziej odpowiednie. Podczas gdy niektóre pociechy gotowe do takiej zmiany będą już w piątym miesiącu, tak niektóre dopiero w siódmym. Kluczowym czynnikiem jest fakt, czy dziecko już samodzielnie siada.

Kiedy się to dzieje, to możesz być przekonanym, że jego aktywność ruchowa z dnia na dzień zacznie wzrastać, a brzdąc będzie chciał zobaczyć coraz więcej świata. W gondolach często nie ma szelek zabezpieczających. Chwila nieuwagi i aktywne dziecko może zechcieć usiąść – przez co niefortunnie wypaść z wózka. Tak więc gondole od pewnego momentu mogą być dla niego najzwyczajniej w świecie niebezpieczne.

Wózek Pumprider Connect
Wózek spacerowy Bumprider Connect

Rodzaje wózków spacerowych

Aby odpowiednio wybrać wózek spacerowy dla dziecka należy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Na rynku dostępnych jest kilka tysięcy wózków oferujących różne opcje. Dlatego jesteśmy przekonani, że uda się Ci się znaleźć model idealny. Na początku warto przemyśleć, co musi znaleźć się w pożądanej przez Ciebie spacerówce. Przed zakupem zastanów gdzie, gdzie będziesz jeździć swoim nowym wózkiem. To jeden z najważniejszych czynników i to właśnie tym wybór powinien być podyktowany w największej mierze. 

Tak jak już wspominaliśmy, wózki spacerowe dzielą się na kilka rodzajów, a najpopularniejsze to:

Spacerówki terenowe

Jeżeli planujesz używać wózka spacerowego w przeróżnych miejscach i okolicznościach oraz nie wyobrażasz sobie spaceru bez wizyty w lesie czy na łonie natury, to warto rozważyć zakup spacerówki terenowej. Zazwyczaj wyposażone są one w trzy koła, a przednie ma możliwość blokady. To dobre rozwiązanie, ponieważ poprawia stabilność sprzętu, a dziecko ma zapewnione większe bezpieczeństwo. Z racji, że terenówki dostosowane są do jazdy w trudniejszym terenie, mają również lepszą amortyzację. To zasługa większych, pompowanych kół. Jest to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy na przykład biegają.

Część spacerówek terenowych wyposażonych jest w specjalny pasek, dzięki którego wózek niespodziewanie nie oddali się od Ciebie podczas większych prędkości. Użytkownicy tego rodzaju wózków chwalą sobie świetne prowadzenie, ale narzekają na spory ciężar terenówek. Niestety, jest to cena spowodowana bardzo solidną konstrukcją całego wózka. A skoro jest już o cenie mowa – dla niektórych może okazać się wysoka.

Wózek wielofunkcyjny TFK Mono Sport

Jeżeli zależy Ci jednak na czymś nieco lżejszym i tańszym, to zastanów się nad kupnem spacerówki miejskiej. One również dobrze nadają się do biegania oraz uprawiania sportów. Są zwrotne, mają hamulce oraz mniejsze kółka. Spacerówki miejskie posiadają również nieco słabszy system amortyzacji niż modele terenowe, ale warto pamiętać, że są one przeznaczone do użytkowania w obrębie miasta. Ważne jest również to, że szybko się je składa. W sklepie marko-baby.pl znajdziesz modele, które pozwalają w nich zamontować nawet fotelik samochodowy. W ofercie jest również spacerówka, która jest po złożeniu najmniejszym modelem dostępnym na rynku.

Miejska spacerówka Oyster Zero

Spacerówki 2w1/ 3w1

To wózki, które pozwolą oszczędzić Ci nieco miejsca. Modele te mają opcje wpięcia fotelika samochodowego, a wózek w zależności od potrzeb będzie gondolą, spacerówką lub systemem podróżnym (fotelikiem zamontowanym na stelażu wózka). Przy zakupie zwróć uwagę czy sprzęt posiada adaptery do wpinania fotelika. Sprawdź również czy używany przez nas fotelik do nich pasuje i czy jest kompatybilny z tym modelem wózka.

Na co warto zwrócić przy zakupie spacerówki?

Każdy klient ma indywidualne potrzeby, ale każda spacerówka powinna mieć określone cechy. To takie „must-have” w wózku spacerowym. Nawet jeżeli teraz uważasz, że część cech nie jest przydatna, to za kilka miesięcy być może stwierdzisz, że jednak się myliłeś. Na co więc warto zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Siedzisko rozkładane na płasko – dzieci często zasypiają na spacerach. Jeżeli wcześniej podróżowało w gondoli, to może być do tego przyzwyczajone. Zadbaj więc o to, żeby Twoja spacerówka miała opcje rozkładania siedziska na płasko. Warto sprawdzić również czy jest ono dość szerokie i wygodne.
  • Szeroka buda – na spacerze przyda się solidna ochrona przed słońcem, deszczem i wiatrem. Zapewni ją duża, solidna buda.
  • Podnóżek z możliwością regulacji – dziecko, którego nóżki nie będą sięgać do podnóżka będzie się w wózku męczyło. Dlatego właśnie sprawdź czy model, który planujesz zakupić, ma możliwość jego regulacji.
  • Obrotowe przednie koła z możliwością blokady – pamiętaj, że wózek spacerowy używany będzie cały rok – również zimą, kiedy błoto pośniegowe będzie utrudniało jazdę. 
  • Przekładane siedzisko – warto na początku widzieć dziecko i zadbać o to, by było skierowane przodem do Ciebie. Im będzie starsze, tym bardziej będzie chciało jeździć przodem, więc przekładane siedzisko może okazać się bardzo ważne.
  • Waga – każdy klient chce, żeby jego spacerówka była lekka. Eksperci twierdzą, że optymalna waga takiego wózka może mieć do 8 kg. To ważne, jeżeli mieszkasz gdzieś wysoko i będziesz musiał znieść i wózek i dziecko. Licz się przy tym z tym, że jeżeli chcesz mieć lekki wózek, to możesz pożegnać się z modelami, które mają pompowane kółka.
Lekka spacerówka Mima Zigi

Sprawdź również czy aby na pewno w modelu, który planujesz kupić, są szelki. Pamiętaj, że w wózku spacerowym nie zawsze dobrze widzisz co w danym momencie robi dziecko, więc dopilnuj, aby nie były one zbyt łatwe w rozpięciu. 

Koniecznie dowiedz się czy dany model składa się szybko i łatwo. Na rynku są wózki parasolki, które po złożeniu mogą być zabierane nawet do samolotu jako bagaż podręczny. To ich ogromna zaleta. Niektóre modele wyposażone są również w kieszonki, czy uchwyty, które pozwalają na przechowywanie potrzebnych nam drobiazgów, takich jak telefon czy klucze. Przyda się również duży kosz na zakupy, który po obciążeniu nie będzie zahaczał o ziemię, co utrudnia jazdę.

Jak widzisz, modele wózków spacerowych są różne i w zależności od Twoich potrzeb bez problemu znajdziesz model idealny. Pamiętaj, żeby przy wyborze kierować się indywidualnymi preferencjami. Tylko wtedy spacer z dzieckiem w spacerówce nie będzie dla Ciebie udręką, a wielką przyjemnością.