Podróż z dzieckiem na wakacje

Bezpieczna i komfortowa podróż na wakacje z dzieckiem

Na co zwrócić uwagę przed i w trakcie podróży z dzieckiem?

Podróż na wakacje z dzieckiem często jest dużym wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i samych rodziców. Wymaga odpowiedniego przygotowania, sprawnej logistyki, zabrania wielu niezbędnych akcesoriów. Wielu rodziców w obawie przed podróżą, rezygnuje z upragnionych wakacji, przekłada je na okres, kiedy maluch będzie bardziej samodzielny i mniej wymagający. Ale czy na pewno warto? Lepszym pomysłem jest sprawne zorganizowanie podróży, tak aby dojechać na miejsce bezpiecznie i komfortowo.

Długość podróży, ilość postojów musi być dopasowana do wieku i charakteru dziecka. Większość maluchów  rozpiera energia, dlatego warto zaplanować dłuższe postoje, w czasie których maluch będzie mógł pobiegać. Dobrym pomysłem jest wspólne ustalenie planu wycieczki, ustalanie co będziemy robić, co zwiedzać. Miejsce odpoczynku powinno być tak dobrane, aby zapewniało atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i  dla dzieci. Maluchy kochają wodę, plaże, słońce, na zwiedzanie przyjdzie jeszcze czas. Dzięki temu mały podróżnik będzie czekał z ekscytacją, aż dotrze na miejsce wypoczynku.

Jak  przygotować się do podróży z dzieckiem?

Nawet najlepsze wakacje może popsuć brak najpotrzebniejszych rzeczy. Aby tego uniknąć, warto stworzyć listę wszystkiego, co niezbędne i warte zabrania. Do pakowania warto włączyć dzieci, dzięki temu będą bardziej świadome wyjazdu, będą czuły się potrzebne i dowartościowane. Dzieci powinny mieć możliwość zabrania ulubionej zabawki, która pozwoli zmniejszyć tęsknotę za domem. 

Bardzo ważne, aby bagaż był odpowiednio zabezpieczony i nie było ryzyka, że w czasie wypadku luźne przedmioty staną się przyczyną tragedii. Bardzo ważny jest również ubiór na czas podróży. Powinien być luźny, nie może krępować ruchów, powinien być dobrany do pogody. Warto założyć rozpinaną bluzę, którą łatwo zdjąć, gdy zrobi się ciepło. Do samochodu nie można zakładać grubych kurtek, ponieważ uniemożliwiają prawidłowe zapięcie pasów. Na wierzchu należy trzymać kurtki lub krótkie spodenki, ponieważ pogoda w krótkim czasie potrafi diametralnie się zmienić. 

Dobry fotelik to podstawa bezpiecznej jazdy

Fotelik samochodowy to niezbędny element w każdym samochodzie, w którym jeździ dziecko. Często to właśnie fotelik ratuje dziecko w czasie wypadku, pozwala mu wyjść bez szwanku z kolizji czy stłuczki. Warto dokładnie sprawdzić, co oferują sklepy, poczytać rankingi i wyniki niezależnych testów bezpieczeństwa. Fotelik musi być dobrze dopasowany do wagi i wzrostu dziecka a także do samochodu, w którym będzie zamontowany. Zaleca się, aby dzieci do 4 roku życia podróżowały tyłem do kierunku jazdy.

Badania dowodzą, że jazda tyłem jest pięciokrotnie bezpieczniejsza dla najmłodszych dzieci. Przed podróżą należy sprawdzić, czy fotelik jest prawidłowo zainstalowany, czy nie pojawiły się luzy i inne nieprawidłowości. Dziecko siedzące w foteliku musi być prawidłowo przypięte, wewnętrzna uprząż powinna być napięta i umieszczona w pobliżu ciała dziecka. Bardzo dobrym rozwiązaniem są bazy do fotelików, które pozwalają na szybki i bezpieczny montaż. Najlepsze foteliki samochodowe zapewniają niebywały komfort dla dziecka, umożliwiają regulacje pozycji do spania. Dobry fotelik pozwala dotrzeć do celu w wygodnych i komfortowych warunkach. Jeżeli wszystko jest w porządku, można ruszać w drogę. 

Fotelik obrotowy BeSafe

Akcesoria do samochodu

Małe dzieci wymagają ciągłej uwagi, lepiej nie spuszczać ich z oka. W sprzedaży dostępne są ciekawe łączniki uprzęży, które zapobiegają uwolnieniu się dziecka z fotelika. Są bardzo przydatne dla maluchów, które są ciekawe, pełne energii i chcą poznawać otaczający je świat. Przydadzą się również regulowane lusterka, które pozwalniają obserwować dziecko siedzące w foteliku skierowanym tyłem do kierunku jazdy.

Dla najmłodszych niezbędny będzie koc z kapturem do fotelika lub wózka, który zapewni kojący sen. Przyda się również poduszka lub opaska podtrzymująca głowę w foteliku, a dla większych dzieci kolorowy zagłówek. 

Lusterko do obserwacji dziecka siedzącego w foteliku tyłem

Postoje są niezbędne

Podróż z dziećmi wymaga częstych przystanków, które umożliwią rozprostowanie nóg i wyładowanie nadmiaru energii. Warto robić przystanki co ok. 1-2 godziny drogi. Postój warto wykorzystać na krótki spacer, wspólną grę czy podziwiane przyrody. Planując podróż, warto znaleźć jakieś ciekawe miejsce i tam zrobić dłuższy przystanek. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie pikniku na trawie, zjedzenie ulubionych przysmaków na łonie przyrody.

Taki miły przerywnik pozwoli pooddychać świeżym powietrzem, zregenerować siły i w spokoju znieść dalszą jazdę. Świeże powietrze i ruch sprawią, że dzieci będą zmęczone i prześpią w samochodzie kolejne godziny jazdy. Aby słońce nie budziło dzieci, warto pamiętać o osłonkach przeciwsłonecznych. 

Niezbędne umilacze podróży

Podróż bywa męcząca i nudna, dlatego warto zadbać, aby dziecko nie miało czasu na nudę. Przydadzą się nowe, koniecznie miękkie zabawki, których dziecko nie zna, dzięki temu zapewnią rozrywkę na długi czas. Warto zabrać ze sobą nowe książeczki, zabawki gniotki czy miękkie pluszaki. Bardzo przydatne są maskotki na pas samochodowy (nakładki na pasy), które umilają jazdę najmłodszym. Dziecko zajęte nową zabawką, nie zauważy, że jest już u kresu podróży. Nie należy również zapomnieć o przekąskach.

Przydadzą się słone paluszki, chrupki, suszone owoce. Nie warto zabierać słodyczy, ponieważ cukier powoduje przypływ energii, może również wywołać chorobę lokomocyjną. W czasie podróży należy dużo pić, najlepiej sprawdzi się woda, ewentualnie rozcieńczone soki lub herbatki. Prawidłowe nawodnienie jest bardzo ważne, należy regularnie przypominać dziecku, aby wypił kilka łyków płynu. W samochodzie sprawdzą się również nowe technologie i sprzęt elektroniczny.

Mimo, że dzieci nie powinny spędzać czasu przy laptopie czy tablecie, to w czasie długiej podróży warto pójść na ustępstwa i pozwolić dziecku obejrzeć ulubioną bajkę lub zagrać w grę komputerową. Maluch będzie szczęśliwy i podróż szybciej minie. Należy dobrze zabezpieczyć tablet, do tego celu przydadzą się odpowiednie, przetestowane pokrowce, które uchronią sprzęt przed zniszczeniem i przede wszystkim utrzymają go na swoim miejscu w trakcie kolizji. 

Jak zadbać o czystość w samochodzie?

Dzieci podróżujące w samochodzie produkuję niezliczone ilości okruchów, często brudzą siedzenie, zdarza się im rozlać napój czy wnieść błoto. Mówi się, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko, ale prawda ta nie dotyczy samochodu. Jeżeli na zewnątrz jest mokro, pada deszcz lub śnieg, warto zabezpieczyć fotelik samochodowy za pomocą pokrowca lub ochraniaczy. Ochraniacze BeSafe są łatwe w montażu i czyszczeniu, dlatego warto zabrać je ze sobą w podróż.

Bardzo przydatny jest ochraniacz fotela samochodowego z kieszonką na tablet. Pokrowiec przyda się również do ochrony wnętrza samochodu przed zabłoconymi butami. Na podłodze nie może zabraknąć dobrej jakości dywaników podłogowych. Jadąc w wakacyjną podróż z dziećmi, warto trzymać w samochodzie worki jednorazowe, które posłużą do przechowywania zabawek, a także pozwolą na bieżące wyrzucania zużytych opakowań czy innych odpadów. Nie można zapomnieć o chusteczkach nawilżanych i ręcznikach papierowych, które przydadzą się zarówno do czyszczenia rąk i buzi, a także bieżącego usuwania plam z tapicerki. 

Ochraniacz fotela z kieszonką na tablet

Podróże z dzieckiem mogą być piękne, pozostawiają wiele miłych wspomnień i niezapomnianych momentów. Są również wyzwaniem, generują wiele trudnych momentów, wymagają elastyczności, dostosowania się do potrzeb malucha, ale nie warto z nich rezygnować. Należy się do nich dobrze przygotować, zadbać o potrzebne wyposażenie. Wspólne, wakacyjne podróże doskonale budują relacje, pozostają miłym wspomnieniem na całe życie.