Adapter do pasów dla ciężarnej – czy jest potrzebny?

Kobieta w ciąży powinna zapinać pas bezpieczeństwa czy nie? Odpowiadamy jednoznacznie – oczywiście, że TAK! Mimo, iż Kodeks Drogowy zezwala kobietom w ciąży na podróżowanie samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, warto zaznaczyć, że jest to bardzo przestarzały zapis, który kłóci się z logiką i dostępną nam obecnie wiedzą. Aby skutecznie chronić przyszłą mamę ale również jej nienarodzone jeszcze dziecko, już jakiś czas temu powstał adapter do pasów bezpieczeństwa. Jak działa? Dlaczego jest potrzebny? Tego dowiesz się w naszym artykule.

Adapter dla ciężarnej to rozwiązanie, które pozwala na prawidłowe przeprowadzenie biodrowej części pasów bezpieczeństwa u kobiety w ciąży. Chodzi o to, by pas biodrowy przebiegał pod brzuchem i nie przemieszczał się bezwiednie, gdy choćby odrobinę zmienisz pozycję w czasie jazdy. W ten sposób zapewniasz sobie komfortową podróż, ale przede wszystkim bezpieczeństwo w przypadku niepożądanej sytuacji na drodze.

Pasy bezpieczeństwa w ciąży – zapinać czy nie?

Wszystkie znane nam dane mówią jasno – każdy podróżujący samochodem, nawet kobieta w ciąży, powinien zapinać pasy bezpieczeństwa w czasie jazdy. To jedyny znany sposób na ochronę naszego życia podczas wypadku czy nagłego hamowania. Adapter dla ciężarnej pozwala kobiecie w ciąży prawidłowo zapiąć pasy, chroniąc ją jednocześnie przed negatywnymi skutkami wielu nieprzewidzianych sytuacji drogowych.

Musisz przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że w momencie wypadku, twoje bezwładne ciało wypadające przez przednią szybę osiągnie siłę nawet kilku ton. Podkreślmy, że dodatkowym niebezpieczeństwem stanie się dla was uruchomiona poduszka powietrzna, z którą zderzenie można porównać do zderzenia z betonową ścianą. Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa pozwolą na utrzymanie twojego ciała w odpowiedniej pozycji i odległości od kokpitu czy poduszki powietrznej. Dlatego tak ważne jest, by każda przyszła mama stosowała w samochodzie adapter dla ciężarnej – to nieskomplikowane urządzenie może uratować wam – Tobie i Twojemu maleństwu – życie.

U kobiet w ciąży, które nie decydują się na zapinanie się pasami bezpieczeństwa, można zauważyć różne dziwne rozwiązania, na przykład trzymanie pasów bezpieczeństwa rękami, czy co gorsza, przeprowadzenie pasa biodrowego za plecami. Takie „pomysły” mogą mieć naprawdę tragiczne skutki podczas kolizji czy wypadku. Może się to skończyć połamanymi palcami czy nawet tzw. „nurkowaniem” przyszłej mamy pod deskę rozdzielczą – wysunięcie się ciała kobiety spod pasa ramiennego w stronę deski rozdzielczej. W tym wypadku może dojść do zmiażdżenia miednicy, co dla dziecka znajdującego się w macicy oznacza trwałe uszkodzenie, a nawet śmierć. Adapter dla ciężarnej to naprawdę zbawienne rozwiązanie, które zapewni ci wygodną, bezpieczną i spokojną podróż.

Adapter do pasów dla ciężarnych – dlaczego należy go używać?

Powtórzymy raz jeszcze – niezależnie od obowiązujących przepisów, każda przyszła mama powinna zapinać pasy bezpieczeństwa, ilekroć podróżuje samochodem. Dlaczego zalecamy każdej z nich adapter dla ciężarnej? Jest ważny, bo:

  1. sprawia, że pasy są prawidłowo ułożone – część biodrowa przebiega pod rosnącym brzuchem, na kolcach biodrowych i nie przemieszcza się w sposób niekontrolowany; kobieta podróżuje bezpiecznie i wygodnie,
  2. sprawia, że pas biodrowy jest przeprowadzony poniżej dziecka znajdującego się w macicy, a więc jest w pełni dla niego bezpieczny i nie naciska na brzuch, co daje również komfort samej przyszłej matce.

Adapter do pasów dla kobiet w ciąży – w którym trymestrze ciąży?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy bowiem od indywidualnego rozwoju płodu oraz modelu samochodu, którym się poruszasz. Część kobiet dość szybko ma zaokrąglone brzuszki, inne zaś nie, a niektóre samochody są wyposażone w wysoko położone zamki. Jeśli pas biodrowy przebiega powyżej kolców biodrowych i wchodzi w brzuch, konieczne jest szybkie zdecydowanie się na adapter dla ciężarnych. Tylko dzięki niemu pas pozostanie we właściwym miejscu.
Zaleca się, aby adapter stosować przez całą ciążę, w szczególności podczas II i III trymestru.

Jeśli kiedykolwiek pojawią się w twojej głowie wątpliwości, czy adapter do pasów dla ciężarnych jest ci potrzebny, zawsze przypomnij sobie, jaki ciężar ma ciało w momencie wypadania przez przednią szybę. Specjaliści wskazują, że to nawet od 3 do 5 ton. Śmierć na miejscu jest więc bardzo prawdopodobna. Adapter BeSafe do pasów dla kobiet w ciąży chroni więc ciebie i twojego maluszka.

Jaki adapter dla ciężarnej wybrać?

Wybierając dla siebie adapter do pasów bezpieczeństwa, szczególną uwagę zwróć na sposób w jaki utrzymywany jest pas biodrowy. Najlepiej, jeżeli element, który trzyma pas biodrowy, oplata go w pełni. Zwróć również uwagę, czy wybrany przez Ciebie adapter był testowany w testach dynamicznych – to niezwykle istotne! Takim adapterem jest ten od marki BeSafe. To właśnie marka BeSafe, jako pierwsza na świecie podjęła się stworzenia produktu, który pozwoli kobietom ciężarnym na bezpieczną i komfortową podróż z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.